Akademia
Shop
Gallery

Martin Valihora - bicie

Ako 10-ročný začal navštevovať hodiny klavíra (1986-1987), napokon ho však oveľa viac než klávesy začala lákať hra na bicie. Prvé odborné lekcie hry na bicích absolvoval Martin ako dvanásťročný, ako najvýznamnejšie sa mu do pamäte vryli súkromné hodiny pod vedením slovenského bubeníka Olda Petráša. „Boli to veľmi silné a krásne pocity naplnenia, po ktorých som túžil od malička. Hrať na bicích bol môj sen už od nepamäti. Prežíval som pocit obrovskej vášne vždy, keď som sa dostal do ich blízkosti.“ Roky 1990-1992 si Martin odsedel v laviciach bratislavského konzervatória, kde vyštudoval odbor bicie a perkusie.

Po štúdiu hudby na Slovensku a hraní v kapelách Midi, Prúdy, Fermáta, IMT Smile, O.B.D., Kvartet Gaba Jonáša, Barflies, Deepnspace a mnohých ďalších, prišla jedinečná príležitosť – vyskúšať si prostredníctvom štipendia hudobné vzdelávanie priamo v kolíske džezu, USA. Dnes je Martin Valihora absolventom prestížnej Berklee College of Music v Bostone, čím sa zaradil k svetoznámym menám ako John Mayer, Quincy Jones, Diana Krall /držitelia ocenenia Grammy Award/ či Michael Semanick a Howard Shore /držitelia Oscara, autori hudby k veľkofilmom Pán prsteňov/.

Napriek dlhým rokom života a práce za veľkou mlákou, Martin nezanevrel ani na svoje slovenské hudobné projekty a aktivity, vďaka čomu sa stal v roku 2000 držiteľom prestížneho  titulu „Najlepší inštrumentalista roka“. Od roku 2009 pôsobí prevažne na domácej hudobnej scéne, kde pôsobil v obnovenej legendárnej formácii Collegium Musicum, aktuálne pôsobí v sólovom projekte Dana Bártu Illustratosphere, organizuje vlastný jazzový festival One Day Jazz Festival. 

Robert Balzar - basgitara / kontrabas

Rodák z Náchodu, ktorý vyrastal v Červenom Kostelci, začal hru na kontrabas študovať už ako jedenásťročný (LŠU Hronov - Vl.Kožešník). Následne pokračoval šesťročným štúdiom na konzervatóriu v Brne (odbor kontrabas) v triede Aloisa Kříža a Karla Kopřivu.

Nasledoval konkurz do AUS VN Praha (1983-1985).

1985-1989 hral v Orchestri Československej Televízie a súčasne začína pôsobiť na českej jazzovej scéne.

Od roku 1990 je členom sprievodnej kapely šansoniérky HANY HEGEROVÉJ.

V roku 1996 zakladá skupinu pod vlastným menom ROBERT BALZAR TRIO.

1998 nastupuje do funkové formace J.A.R.

V roku 2000 spoluzakladá sólový projekt Dana Bártu – ILLUSTRATOSPHERE.

Z tejto spolupráce vyústil takisto projekt DAN BÁRTA & ROBERT BALZAR TRIO.

Robert Balzar se tiež podiela na veľkom množstve štúdiových projektov českej aj zahraničnej produkcie.

Spolupracoval so svetovými menami: Joe Newman, Benny Bailey, Hal Galper, Tony Scott, Lew Tabackin, Tony Lakatos, Victor Lewis, Craig Handy, Benny Golson, John Abercrombie, …